2014. február 25., kedd

A kommunizmus áldozatainak emléknapjára


A kommunizmus áldozataira 2000 óta emlékezünk meg hivatalosan. Az akkori Országgyűlés ekkor fogadta ugyanis el a határozatot. Azért február 25.-ére időzítették ezt az emléknapot, mert 1947-ben ezen a napon tartóztatták le a megszálló szovjet csapatok Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát jogtalanul. Szovjetunióba hurcolták, ahol 8 évet töltött fogságban.

A kommunizmusnak számos áldozata van, és lehet, hogy ismerőseitek nagyszülei is áldozatul estek. Sokszor koholt vádakkal illették az embereket, amiknek persze nem volt igaz. A kommunizmus esetleges hibás ügyeit fogták rá egyszerű emberekre, akiknek nem volt semmilyen összeköttetése sem az adott üggyel. Erre tökéletes példa A tanú című film, ahol egy egyszerű gátőrt fogtak be hamis tanúzásra, majd később saját magát megcáfolva elítélték.

1949-től 1989-ig Magyar Népköztársaság lett az ország hivatalos neve. Egypártrendszer jellemezte, szocialista tervgazdasággal, valamint a rendészeti erőket felhasználva érvényesültek. Történészek több korszakra is felosztják, amik egy-egy jellemző személy vagy esemény nevét viseli.
A Rákosi-korszak 1956-ig tartott. Nevét a sztálinista-diktatúrát kiépítő Rákosi Mátyásról kapta. Alapjaiban megreformálta az ország teljes berendezkedését. Új alkotmány és új címer is készítetett. Jellemző volt a féktelen horror az országban. Senki sem érezte magát biztonságban, az akkor önálló életre kelt ÁVO, később ÁVH, kegyetlenkedései miatt, valamint több száz koncepciós per történt ebben az időszakban. A személyi kultuszát is kialakította, ami Sztálinéra hasonlított. A mezőgazdaságban a beadás félemlítette és tette szegénnyé az embereket.

A 20. század egyik legmeghatározóbb eseménye az 1956-os szabadságharc volt. Október 23.-án kezdődött ez a forradalom, csak egy egyszerű, békés tüntetéssel a pesti egyetemisták vezetésével. A magyar tüntetők fegyvertelenek voltak. A szovjetek azonban egy egész hadsereggel támadtak vissza. Tömeges lemészárlások történtek, egy 1993-as statisztika szerint 2652 magyar harcoló hunyt el. Híres harctér volt például a Corvin-köz, ahol kisgyermekek is harcoltak. Pongrátz Ödön így foglalta össze az eseményt: „Minden corvinista, akinek fegyver volt a kezében, fel volt készülve arra, hogy meghal.”

A magyar csapatok leverése után 1989-ig tartott a Kádár-korszak. Ezt Kádár Jánosról nevezték el, sokan hívják gulyáskommunizmusnak is. A koncepciós perek szintúgy jelen voltak. Általános félelem ezt a korszakot is jellemzi. A mezőgazdaságban és iparban jelentős változások álltak be, megkezdődött az iparosodás. Az emberektől a földjüket elvették, TSZ-ek alakultak, ahol mindenkinek dolgoznia kellett.
1989-ben történt a rendszerváltás, mikor Szűrös Mátyás, ideiglenes köztársasági elnök, kikiáltotta a köztársaságot október 23.-án. Magyarország ekkor demokratikus állammá vált. Elszakadtunk a Szovjetuniótól, és kialakult a magyar állam, független elnökkel, a nép szavazása által választott miniszterelnökökkel.


Emlékezzünk meg az áldozatokra ezen a napon, tiszteljük meg őket.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése